ECB posiluje stimulaci (Týden 38)

Hlavní událostí uplynulého týdne bylo zasedání Evropské centrální banky, na němž evropští centrální bankéři razantně uvolnili svoji už tak mimořádně rozvolněnou politiku a snížili svoji depozitní úrokovou sazbu z nedávno platných -0,40 procenta ještě o jednu desetinku níže. Centrální banka navíc obnovila svůj program kvantitativního uvolňování a bude opět z trhu vykupovat investiční aktiva v objemu dvaceti miliard euro měsíčně. Tento program má být dokončen až poté, co ECB opět přistoupí ke zvyšování sazeb. A takové období je prozatím v nedohlednu. Centrální banka tedy vysílá jasný vzkaz jak komerčním bankovním domům, tak také investorům. Jakékoli shromažďování hotovosti bude nadále pokutováno. Žádoucí činností je naopak investování, v němž je jedinou správnou cestou podstupovat nadále zvýšené riziko ve vidině vyššího než obvyklého zhodnocení. A to obvyklé, u konzervativně uložených prostředků, je nulové. Rizika se tedy nelekejme a na množství nehleďme! Zda to bude stačit a opatření ECB posune evropskou ekonomiku k opětovnému rozkvětu? To je na mě složitá otázka. Za života jsem zažil už dost sloganů typu: „Více socialismu“, či „Více Evropy“ a tak nové paradigma: „Více záporných sazeb“ přijímám se stejným nadšením, jako výše zmíněné výkřiky let předešlých.

Celkově lze minulý týden označit jako pro rizikově orientované investory pozitivní. Akciovým indexům se díky opadnutí negativního sentimentu ohledně americko-čínských obchodních přirážek dařilo a indexy se opět vrátily ke svým maximálním hodnotám. Za rychlý pohyb vzhůru může také proražení technické rezistence amerického indexu SP500, které přilákalo další kupce. Opadnutí napětí odnesla bezpečná aktiva a díky tomu se prudce propadly ceny bezpečných přístavů, a to jak dluhopisů, tak také drahých kovů.

To, co je na vývoji posledních týdnů zajímavé, je opětovný příklon investorům k hodnotově orientovaným akciím na úkor akcií růstových. To ukazuje následující poměrový graf mapující vývoj páru růstových vůči hodnotovým akciím.

Z grafu je patrný prudký odliv prostředků z růstových akcií a jejich přesun na „hodnotovou hromádku“. Zda se jedná o trvalý jev a zlomení jednoho z dlouhodobých trendů, je těžké říct. Jedna z velkých investičních bank (JP Morgan-Chase) už přispěchala s prohlášením, že by tato velká změna měla pokračovat i do budoucna.

Druhý týden v měsíci nebývá většinou spojován s významnými makroekonomickými daty, která by měla sílu pohnout cenami hlavních aktiv a nejinak tomu bylo, s výjimkou zasedání ECB, i tentokrát. Ve Spojených státech potěšila lepší než očekávaná data ohledně maloobchodních tržeb a na stejném kontinentu pozitivně překvapila také spotřebitelská důvěra. V právě započatém týdnu bude klíčovou událostí zasedání centrálních bankéřů ve Spojených státech, od něhož většina investorů očekává další snížení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu. A to i přesto, že pravděpodobnost toho, že sazby v největší světové ekonomice zůstanou tentokrát beze změny, v posledních dnech silně roste. Za mořem bude také bedlivě sledován výrobní index v klíčové oblasti Philadelphie. Evropští statistici budou čekat zejména na údaje německého indexu ekonomického sentimentu ZEW.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Další příspěvky