Nespoléhejte jen na stát nebo školu. Dvanáct finančních rad, které by měly znát už vaše děti

Určete si cíle

Vědět, čeho chce člověk prostřednictví peněz dosáhnout, je motivace pro to, aby začal s financemi nakládat efektivně. Ten, kdo nemá stanovené finanční cíle, často přešlapuje na místě, ztrácí čas a peníze vydává neúčelně. Cíle mohou být přirozeně různé – od krátkodobých jako nákup kola po dlouhodobé s trvalejším charakterem jako vytvoření finanční rezervy či pořízení vlastního bydlení.  

Mějte přehled o příjmech a výdajích

To je úplný základ hospodaření s penězi. Mějte přehled o tom, kolik měsíčně vyděláte a kolik utratíte, ideálně za jednotlivé položky (potraviny, energie, nájem, doprava nebo zábava…). Nabízí se několik variant od metody tužka & papír přes excelové či Google tabulky nebo chytré aplikace, jako jsou Spendee nebo Wallet. Černé na bílém uvidíte, jak si stojíte, jestli se nenabízí prostor někde ušetřit a kolik peněz budete potřebovat na plánované výdaje nebo dosažení stanovených cílů. 

Vytvořte si rezervu

I když se to lehce řekne, ale už hůře dělá, snažte mít po ruce rychle dostupnou a bezpečně uloženou finanční rezervu. Pomůže vám zvládnout nenadálý výdaj nebo překonat období, kdy se ocitnete bez příjmů, aniž byste si museli půjčovat. Jako minimum pro zdravou rezervu se doporučuje částka ve výši tří pravidelných měsíčních příjmů. Ideální je mít pro uložení rezervy zřízený spořicí účet.

Dluhy – dobrý sluha, zlý pán

Snažte se s pomocí půjček pořizovat pouze věci, které si udrží hodnotu i poté, co budete mít dluh splacený. Vždy se zajímejte o celkové náklady na úvěr vyjádřené údajem RPSN. Máte-li více dluhů, nechte si poradit, jak je sloučit do jednoho. Pokud nemáte pro peníze v danou chvíli lepší využití, snažte se dluhy splatit co nejdříve, ať vám úroky neodčerpávají peníze.  

Řešte finanční problémy včas

Dělat mrtvého brouka se ve financích nevyplácí. Snažte se řešit problémy ideálně před tím, než nastanou. Například banky vám dokáží v mnoha ohledech vyjít vstříc a pomohou situaci řešit, není v jejich zájmu, abyste se jako jejich klienti dostali do finančních potíží.

Investice jako cesta ke zhodnocení peněz

Vydělat peníze, zaplatit výdaje a zbytek nechat ležet na účtu s minimálním úročením je obzvlášť v dnešní době cesta, jak nechat z hodnoty peněz ukusovat inflaci. To neplatí o rezervě, ale chcete-li volné peníze zhodnotit, není jiné cesty než investovat. Způsobů je bezpočet, počínaje časem prověřenými a konzervativními způsoby, až po rizikovější strategie. Investovat navíc můžete už od několika stokorun měsíčně.

Nevsázejte na jednu kartu

Investujte peníze tak, abyste minimalizovali riziko. Znamená to nekoupit například akcie jedné firmy, jejíž případný kolaps by vaši investici fatálně zasáhl, ale investujte mezi více společností. Neměli byste se omezovat ani výhradně na jednu třídu aktiv, ale kombinovat například akcie a dluhopisy. Vytvořit vhodný mix podle individuálních potřeb umí třeba podílové fondy.

Nevěřte pohádkám

Obzvlášť v investicích platí, že pokud zní něco příliš dobře, aby to byla pravda, půjde zpravidla o vysoce rizikovou investici nebo podvod. Investujte peníze do časem prověřených a důvěryhodných řešení. Investování není o zbohatnutí přes noc, ale trpělivém, dlouhodobém a ideálně pravidelném zhodnocování prostředků. Chvíli to trvá, ale je to cesta k bohatšímu životu.

Nerozhodujte se pod nátlakem

Promýšlejte své větší nákupy a nenechejte se natlačit do nákupu, třeba inzerovanou slevou. Využívejte internetové srovnávače a důvěryhodné recenze. Nerozhodujte se až v prodejně. To stejné platí o podepisování smluv, například o různých finančních produktech. Vždy si přečtěte vše, co smlouva obsahuje – není to lehké čtení, ale často odhalíte skryté háčky. Pokud formulacím nerozumíte, nebojte se zeptat. Nebude-li vám to protistrana schopna vysvětlit, je lepší jít o dům dál.

Aktualizujte smlouvy

Finanční produkty, jako jsou například různé pojistky, se neustále vyvíjejí a v některých případech zastarávají. Čas od času je vhodné nechat je prověřit odborníkem, zda stále splňují svůj účel. I během pár let se může na trhu objevit řešení, které bude lépe splňovat vaše potřeby. 

Vzdělávejte se

Věnujte část volného času dalšímu vzdělávání, ale rozlišujte při tom kvalitu zdrojů. Natočit video o financích dnes může v podstatě každý a podle toho kvalita videí dost často také vypadá. Někdy není nad osvědčené klasiky: Nejbohatší muž v Babyloně, Inteligentní investor, Bohatý táta, chudý táta, to jsou některé knížky, se kterými při vzdělávání se o financích neuděláte chybu.

Nebuďte na finance sami

Někdo si dokáže opravit auto sám, někdo s ním jede raději do servisu. Člověk nemusí být expert na všechno. A přesně tak to platí o financích. Pokud potřebujete poradit, nechejte si například od známých nebo příbuzných doporučit finančního profesionála, se kterým mají dobrou zkušenost.

Michal Hrubý, regionální ředitel, Broker Trust

Další příspěvky