AKTUÁLNÍ KOMENTÁŘ: Hypotéky budou dostupnější. ČNB od července deaktivuje jeden z limitů pro přidělení úvěru

V tomto roce banky poskytovaly v průměru 3000 hypoték měsíčně. Odhadujeme, že deaktivace parametru DSTI zvýší od července průchodnost hypoték o 20 až 30 procent, tedy na téměř 4 tisíce hypoték za měsíc.

Kvalita úvěrového portfolia v tuzemských bankách je vysoká a nepotvrdily se krizové scénáře, že by ve zhoršující se situaci přestali dlužníci své závazky splácet. Lze předpokládat, že domácnosti zvládnou splácet úvěry na bydlení poskytnuté i při deaktivaci limitu DSTI. Těší mě, že ČNB tento vývoj akceptovala, a to i na základě dlouhodobých reakcí z trhu. ČNB dodržela svůj slib, že v případě, kdy dojde na trhu k výraznému zhoršení podmínek dostupnosti bydlení, tak regulatorní parametry uvolní nebo zmírní. Změny by mohly nyní pomoci rozhýbat prodeje a nákupy nemovitostí. 

Problém s limitem DSTI se týká nyní zejména Prahy a prstence okolo hlavního města a také Brna a některých velkých krajských měst. Požadavek na čisté příjmy domácností je zde teď vzhledem k cenám nemovitostí a výši úrokových sazeb enormní. I když oba partneři v domácnosti solidně vydělávají, přes DSTI neprojdou.

Limit DSTI značně komplikuje situaci také lidem, kteří už hypotéky čerpají, ale potřebují další úvěr  z důvodu dostavby nebo rekonstrukce nemovitosti, protože cena stavebních materiálů i prací v posledních letech skokově narostla. Řada projektů kvůli kombinaci přísného limitu a vysokých cen uvázla v patové situaci. To by se nyní mohlo změnit.

Přehledně

Limit ukazatele DSTI (poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem) byl doposud na úrovni 45 % (50 % pro žadatele mladší 36 let). Od 1. července 2023 je tento ukazatel pro poskytování hypotečních úvěrů deaktivován.

Limit ukazatele DTI (celkový dluh žadatele o úvěr vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu) zůstává 8,5 (9,5 pro žadatele mladší 36 let).

Ukazatel LTV (poměr mezi výší hypotečního úvěru a zástavní hodnotou nemovitosti.) zůstává na 80 % (90 % pro žadatele mladší 36 let)

Libor Vojta Ostatek, hypoteční expert Broker Trustu

Další příspěvky