V takovéto fázi trhu vypadá každý jako investiční génius. Ale právě v těchto chvílích se investoři dopouští těch nejdražších chyb. Emocionální FOMO (Fear Of Missing Out) je nakažlivější než rýmička v open space kanceláři a může přivést i rozumného investora do pasti drahých nákupů v nevhodné době.
Aby nedošlo k mýlce. Neříkám: „Nic nekupujte.“ A už vůbec ne: „Všechno prodat, blíží se katastrofa!“ To, co chci říct, by znělo spíš takto: „Nevstupujte do trhu s pocitem, že se nemůže nic stát a trh už teď bude růst jen do nebe.“ Jeden můj dobrý známý, investor se zkušenostmi jen z posledních několika let mně zrovna minulý týden říkal, že se musí nakoupit hned teď, protože levnější to už nebude. Kolikrát jsem už tuhle větu slyšel…
Technologie: Skvělý ale už poněkud drahý příběh
Ano, technologické firmy změnily svět. A ano, některé z nich budou tahouny po další dekády. Není ale jedno, kdy takové akcie nakupujete. Nedávno jsem psal článek o zlatě. V té době bylo na svém absolutním vrcholu a já se nijak netajil tím, že na historických maximech nakupuji opravdu nerad. Jsem většinou svého portfolia spíše dlouhodobý investor a jako takový chci nakupovat spíše v dobách, kdy je levno.
Když se vrátím k technologiím, tak akcie dnešního investičního hitu, společnosti NVIDIA jsem kupoval v průběhu propadu v březnu letošního roku a za jeden kus jsem zaplatil něco málo přes sto dolarů. Nebyl to perfektní nákup, ale při dnešní ceně kolem 170 USD se rozhodně vyplatil. Nákupy na 170 dolarech teď přenechám jiným.
Nenechte se ovlivňovat gejzírem optimistických komentářů, které na vás chrlí média a nepleťte si budoucí potenciál s aktuální cenou. Určitý potenciál k tomu, že se naučí mluvit, měl i můj pes Baf. Ale vsadit na to úspory z penzijního spoření by bylo mírně řečeno odvážné. Dobrý investor umí ocenit příběh, ale nekupuje ho za každou cenu. Když je popcorn dražší než film, možná je čas najít si jiné kino.
Kde hledat příležitosti, když technologie září jako Las Vegas?
Sám se dívám především tam, kde se mně zdá levno – v médii a investory opomíjených sektorech. Svět zajímají jen současní vítězové. Ti jsou opěvováni, dáváni všude za vzor a poražených si nikdo nevšímá. Ale o tom, co dnešní hrdiny čeká za několik let, nemá s odpuštěním nikdo ani potuchy. Kde tedy hledám příležitosti?
Zdravotní sektor (letos -1,89 %)
Jedna demografická jistota tu s námi zůstává: lidé stárnou. A chtějí žít déle, zdravěji a pohodlněji. Biotechnologie, farmacie, ale i firmy zaměřené na péči o seniory či zdravotnické technologie mohou být tiší vítězové příštích let.
Možná jejich růst nebude tak bombastický jako u technologických jednorožců, ale zato je často stabilní a předvídatelný. A v době, kdy trh připomíná horskou dráhu, je někdy lepší jet starým vlakem – ale po bezpečné koleji.
Energie (letos -1,21 %)
Zatímco investoři nadšeně vyhlížejí „solární panely na Marsu“, ropa a plyn stále pohání většinu naší civilizace. Energetické společnosti nabízejí často atraktivní dividendy, rozumné ocenění a stabilní výnosy. Zvlášť, když se svět občas probudí s tím, že „Green Deal počká, protože my teď potřebujeme přežít zimu.“
I v rámci energetiky existují inovace – od LNG přes nové formy jaderné energetiky až po hybridní modely. Investor, který není dogmatický, tu najde víc než jen barel ropy a také stabilní cash flow.
Zbrojařský sektor
O zbrojařských akciích jsem psal už v březnu, kdy tato investice dávala ještě větší smysl. Od té doby sektor posílil o více jak třicet procent a část svého potenciálu vyčerpal, ale i tak…
Ve světě, kde diplomacie připomíná bitku ve školní jídelně, roste význam firem, které umí chránit. Zbrojařské společnosti jako Rheinmetall, BAE Systems nebo Lockheed Martin mají plné ruce práce, a ještě plnější objednávkové knihy. Investice do obranného průmyslu nejsou sice na večírku tak sexy jako AI a kvantové počítače, ale zato mají stabilní cash flow, politickou podporu a poptávku zajištěnou na roky dopředu. A to se v časech geopolitické nejistoty počítá.
Závěr: Nenechte se opít burzovním šampaňským
Trhy na vrcholu svádějí k euforii. Ale euforie je špatný rádce – je to jako investovat pod vlivem. Zůstaňte při zemi, počítejte s možností korekcí a přemýšlejte dlouhodobě.
Místo aby vás tržní maxima vynesla do oblak, nechte je být spíš majákem: připomínkou, že někdy je nejlepším krokem žádný krok nedělat. Nebo lépe řečeno: udělat promyšlený úkrok – třeba směrem ke kvalitní, ne tolik zářící, ale o to pevnější investici.
Václav Pech, investiční analytik, Broker Trust