Černý pátek, anglicky Black Friday, je „slevový svátek“, který se napevno zabydlel i v českých internetových a kamenných obchodech. Dokonce natolik, že byť je tento den původně spojen pouze s koncem listopadu, s různými černými pátky se můžeme u některých obchodníků setkat několikrát do roka. Není divu, Češi na slevy slyší a pro prodejce jsou tyto marketingové akce dalším způsobem, jak dostat zákazníky do obchodů. Na co si dávat (nejen) během Černého pátku v obchodech pozor, a jakým mýtům nevěřit?
Mějte jasno, co chcete koupit
Zní to pro někoho možná banálně, ale vyrazit na slevy se vyplatí, když máte jasnou představu, co chcete koupit. Neřiďte se pocitem, že výrobek v obchodě přeci nenecháte, když je tak levný, ať nenakoupíte zbytečnosti.
Jde o skutečnou slevu?
V zahraničí je Black Friday pojem a ušetřit je možné nemalé částky. Čeští obchodníci nabízejí během této akce ale mezi zlevněným sortimentem v řadě případů především výprodejové zboží. Také to, že obchodník nabízí zboží se slevou 50 procent, ještě neznamená, že jinde nebude levnější i bez slevy, protože ho od začátku neprodávali s takovou přirážkou nebo před slevovou akcí účelově nezdražili. Raději si rovněž vždy přepočítejte, zda částka, kterou máte zaplatit, skutečně odpovídá slevě. Podle zákona musí být u zboží uvedena původní cena, výše slevy a cena po slevě. Pokud jsou údaje nekompletní, je to varovný signál ohledně poctivosti či pečlivosti prodejny.
I velcí obchodníci mohou zkoušet triky
Považujete velké a známé obchodníky za důvěryhodnější? Myslíte si, že u nich se na slevové triky nenachytáte? Omyl, velké a bohaté obchody si mohou dovolit riskovat i případnou pokutu od České obchodní inspekce. Je běžné, že tito obchodníci v rámci nafukování slev například počítají slevu z historicky nejvyšší ceny zboží, nikoliv z ceny, za kterou se dané zboží prodávalo před Černým pátkem. Tyto případy zdokumentovali novináři v minulosti hned několikrát.
Srovnávače pomohou, ale nejsou stoprocentní
Vyrazit na Černý pátek do obchodu, ať už fyzicky nebo virtuálně, a využít různé cenové srovnávače je určitě dobrý způsob, jak se nenechat napálit na fiktivní slevu, bohužel nefunguje ve sto procentech případů. Do těchto aplikací se ne vždy promítají nejnovější cenové slevy a akce u všeho zboží a obchodníků. Cenu daného zboží je proto vhodné ověřit i jinými způsoby než prostřednictvím cenových srovnávačů, například návštěvou více konkurenčních obchodů či e-shopů.
Nové, nebo použité?
Některé výrazné slevy se mohou vztahovat na zboží, které je ve skutečnosti už použité nebo sloužilo jako předváděcí model. Typicky se to týká elektroniky. Solidní obchodník na takové zboží zákazníka zřetelně upozorní, někdy to ale nemusí být na první pohled zřejmé.
Úvěr si pečlivě rozmyslete
Nakupovat na splátky drobnosti nebo věci s krátkou životností není rozumné. Úvěr můžete zvážit v případě větších nákupů hodnotnějších věcí, jako jsou spotřebiče nebo nábytek, které mají delší životnost než doba, po kterou budete splácet. Ideální je, pokud obchodník nabízí nákup na splátky bez navýšení, kdy za zboží nezaplatíte peníze navíc. Velmi nevýhodné může být nechat se přesvědčit ke koupi zboží na úvěr výměnou za to, že zákazník na ruku dostanete část peněz zpět. V reálu většinou kvůli úrokům původní cenu výrazně přeplatí. Nikdy se nenechejte vmanipulovat do situace, že byste se měli o nákupu, nebo dokonce koupi na splátky rozhodovat ve spěchu či pod nátlakem. V takovou chvíli z obchodu raději odejděte a vše si někde v klidu promyslete nebo propočítejte.
Ušetřit můžete i jindy
Na Černý pátek si obchodníci skutečně nechávají většinou ty nejzajímavější slevy, ale neplatí to rozhodně vždy. Obchodníci dnes slevové akce spouštějí několikrát do roka a nečekají jen na Černý pátek. Zboží ve slevě inzerují již klidně několik týdnů před Černým pátkem a každý den je obměňují. Slevy se proto vyplatí sledovat i před samotným Černým pátkem, nebo využít některou z internetových služeb, která monitoruje aktuální cenu u vámi vybraného zboží. Platí, že například spotřební elektroniku jako mobilní telefony, televizory či herní konzole lze během tohoto svátku koupit levněji než v prosinci těsně před vánočními svátky. Kdo si ale počká, může ušetřit ještě více, protože po vánočních svátcích přijde další vlna slev.
Nemusíte se omezovat jen na Česko
V zahraničních internetových obchodech narazíte na skutečné slevy mnohem častěji než na českém internetu. A poštovné rozhodně vždy platit nemusíte. Například německý Amazon nabízí rychlé dodání zboží na české adresy zdarma již při nákupu za přibližně tisíc korun. Obdobně lze ušetřit i z čínských obchodů. Pokud dané zboží zahraniční obchod neposílá do ČR, není složité využít některou z internetových služeb, která vám zřídí fiktivní adresu v Německu či Velké Británii, několik zásilek sloučí do jedné a za jedno poštovné zašle na vaši českou adresu.
Vrátit můžete i rozbalené zboží
Pokud zjistíte, že jste se nechali napálit na fiktivní slevu či vám koupené zboží nevyhovuje, není důvod k panice. Při nákupu přes internet má zákazník právo vrátit zboží bez udání důvodu do 14 dní od jeho doručení. Některé obchody tuto dobu bezplatného vrácení prodlužují. Obaly nejsou ze zákona součástí zboží a vrátit můžete i rozbalené výrobky. Jen je potřeba dát pozor, abyste zboží nepoškodili.
Dušan Šídlo, analytik společnosti Broker Trust a autor knihy Nenech se dojit, v níž radí, jak se dá ušetřit nejen na slevách